Ako správne nabíjať na elektrobicykli Li-Ion akumulátory

Vždy so správnou nabíjačkou. Ak máte nabíjaču na li-ion batériu, tak ju nabíjajte ňou. Správne nabíjacie napätie je vždy vyššie. Tu sú príklady :

Nominálne napätie Nabíjacie napätie
24V 29.4V
36V 42V
48V 54.6V

Ak by nabíjačka nabíjala viac, povedzme že pri 36V by dávala 44V, tak by zničila li-ion články, čo isto nechceme (možno tomu zabráni BMS modul, ale netreba to testovať). Takýto omyl sa môže ľahko stať, ak zameníte nabíjačku pre lítiové batérie, s nabíjačkou pre olovenné batérie.

Ak neviete, aké napätie dáva nabíjačka, premerajte ho multimetrom. a napätie porovnajte s tabuľkou hore. Odporúčam na prvé nabíjanie strážiť napätie, aby neprekročilo hranicu.

Elektrobicykle elektroboardy alebo elektro-kolobežky nabite po každom vození. Hlavne, ak plánujete opätovne jazdiť do 24 hodín.  Nebojte sa, neminiete si cenný cyklus..

Cyklus – ako sa to počíta ?  1 cyklus je 1 plné nabitie a úplne vybitie akumulátora, ale ak  vybijete batériu na 1/2 a potom nabijete tak sa to neráta za jeden celý cyklus ale za  polovičný.

Lítiové batérie nemajú pamäťový efekt netreba ich výbíjať do dna a potom nabiť , síce batériu nezničíte ale životnosti to nepomôže.

Správne nabíjanie v praxi:

  • Keď dokončím vozenie elektrobicykel nabijem.
  • (Skoro) Každá nabíjačka má automatické ukončenie nabíjanie – zasvieti zelené svetielko no nabíjačka drží batériu na nabíjaciom napätí. Ak pôjdete okolo nabíjačku odpojte , není treba zas strážiť 3 hodiny kým sa nabije batéria, robte to tak aby vás to neobťažovalo je to detail ktorý naozaj predĺži  životnosť.
  • Nabíjať v chlade / v tieni  je lepšie ako na slnku , chlad predlžuje životnosť. 

Mýtus nabíjania – takto to nerobte:

  • Prebíjať – ak prebijete o 0.1V (na jeden článok), tak skrátite životnosť o 100 cyklov. Prax ukázala, že prebitie môže na určitú dobu vykazovať  trochu lepší dojazd, ale po pár cykloch batériu zničíte.
  • Ohrievanie na radiatory a nabíjanie – toto nerobte znižujete tým životnosť , ohrievali tužkové batérie aby autíčka ešte 5 minút šli..
  • Použitie inej nabíjačky – nerobte to ! musíte vedieť čo robíte a nabíjačku monitorovať.
  • Treba vybiť a nabiť úplne potom sa zväčší kapacita – ak je batéria zničená už nič nepomôže.

Rýchlo nabíjanie  ničí batériu ano to je od istej miery pravda ale ak máte 15Ah batériu môžete použiť 5A nabíjačku miesto 2A  na životnosť to nemá vplyv pretože jeden článok má nabíjací prúd 1-3A a je ich tam paralane 5 zaleží na batérii