Ako sa starať o Li-Ion akumulátor

Ako sa starať o Li-Ion akumulátor – batériu aby sme zachovali jej kapacitu čo najdlhšie

Užitočné tipy, ako predĺžiť  životnosť lítiovej batérie na elektrobicykel. V článku si prečítate poznatky overené skúsenosťami z praxe a vyvracanie najčastejších mýtusov, ktoré škodia ako pomáhajú. Kupujete si novú batériu alebo elektrobicykel a chcete, aby batéria vydržala viac ako 2 roky? Tak tu sa dočítate, čo je potrebné robiť, aby životnosť bola čo najdlhšia. Väčšina tipov sú praktické, ľahko prevediteľné.

Ako skladovať elektrobicykel, resp, batériu?

Na prvom mieste je skladovanie elektrobicykla preto, lebo pravda je taká, že väčšinu času trávime mimo elektrobike. Správne skladovanie je základ úspechu dlhej životnosti akumulátora.

Batérie rýchlejšie stárnu, ak sú na teple, napríklad pri  0 °C  do polovice nabitá batéria nedegraduje ( len málo 1-2% za rok). No pri 40°C a plne nabitá stratí 30% kapacity rok. V praxi – nízke teploty môžete dosahovať  v chladničke. Je to nepraktické, no predlžuje to životnosť. Takým dobrým miestom skladovania elektrobicykla je miestnosť, ktorá sa neohrieva od slnka alebo tieň.

40°C teploty sú na Slovensku v lete, no batéria sa môže ohriať pri nabíjaní (aj vybíjaní) od slnka alebo od tepelného zdroja. Pri jazde slnko až tak nevadí, jednak batériu nenabíjate, ale vybíjate, čiže napätie akumulátora nie je na maxime – treba si užiť slnko a pekných dní, len teda potom elektrobicykel nechať nabiť  a skladovať v chládku.

Takto je to správne v praxi:

  • Skladujte v tieni – vyberajte chladné miesta.
  • Môžete nabiť naplno, ale lepšie je odpojiť, keď je batéria na 70%.
  • Keď má batéria nízke napätie nabité.

Mýtus skladovania – takto to nerobte:

  • Batériu treba mať stále v teple ! – nie je to treba. Teplota na skladovanie je dobrá 0-7°C.
  • Batériu skladovať vybitú – to nie je dobré. Články sa môžu poškodiť.
  • Batériu skladovať stále na nabíjačke – batériu nezničíte, ale dosť zrýchlite jej stárnutie. Pre dlhšie skladovanie je dobré odpojiť nabíjačku a raz začas trochu nabiť – stačí na 50-70%.
  • Treba ohriať na slnku, potom sa viac prejde – toto je dobré jedine v zime.